
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.9286 mm |
| Width | 7.5946 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.3876 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 4 |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 30 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Propagation Delay | 20 ns |
| High Level Output Current | -6 mA |
| Low Level Output Current | 6 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Receiver |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Number of Outputs | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | 3-State |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| Packaging | Tube |
Stock: 279
Distributors
pcbx
Unit Price$0.93871
Ext.Price$0.93871
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.93871 | $0.93871 |
| 10 | $0.48218 | $4.82180 |
| 25 | $0.33343 | $8.33575 |
| 50 | $0.30457 | $15.22850 |
| 100 | $0.27820 | $27.82000 |
| 300 | $0.25412 | $76.23600 |
| 500 | $0.23212 | $116.06000 |
| 1000 | $0.21203 | $212.03000 |
